Разлика помеѓу преработките на „Томас Семјуел Кун“

с
→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание)
с (→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати)
 
== Животопис ==
Томас Кун, синот на инжинерот Сeмjуел Кун и Минете Строк Кун, роден е во Синсинати, во државата Охајо, на 18 јули 1922 година. Завршил училиште во Ватертаун, во 1940 година, добивајќи ја наградата за посебна заинтересираност и ангажирање во областа на [[математика]]та и [[физика]]та. Дипломирал на [[Харвард]] во 1943 година, а подоцна на истиот универзитет и докторирал. Предавал на големи светски универзитети, како Харвард, Беркли и Пристон. Додека бил во Беркли го напишал своето најпознато дело „Структура на научните револуции“.<ref>{{citation |author=Alexander Bird |title=Thomas Kuhn |url=http://plato.stanford.edu/entries/thomas-kuhn/ |publisher=Stanford Encyclopedia of Philosophy |year=2004}}</ref> Бил оженет два патидвапати и имал три деца. Во 1994 година му е дијагностициран рак во градите, од што после две години подоцна умрел.
 
== Состав на научната револуција ==