Фета: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: два пати → двапати
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Правописна исправка, replaced: два пати → двапати)
 
== Традиционално производство ==
Фета сирењето традиционално се правеи од млеко чија[[Водороден показател| pH вредност]] е повисока од 6.55, со 5.8-6% млечни масти, така што односот  <nowiki>[[масти]]</nowiki> и [[Белковина|протеини]] е 1.2:1. Пастеризација се врши во 72&#x20nbsp;°C (без пастеризација, се загрева до 30-40&#x20nbsp;°C) за 15 секунди и ладење на 32&#x20nbsp;°C. Потоа се додаваат киселонлечни [[Бактерија|бактерии]] и се остава за 15-30 минути на 30&#x20nbsp;°C. Коагулација се врши на 30&#x20nbsp;°C, се додавање на CaCl<sub>2</sub> и така коагулирана што сирењето се згуснува во рок од 50 минути.
По коагулацијата, сирењето се сече на коцки и се остава десетина минути за да се одвои од сурутката. Формирањето се врши во калапи со постепено сипање, за да не се отежни одвојувањето на сурутката. Калапот има капак така што не ќе може да падне. калапите се оставаат на посебни маси со цел да се издвои сурутката. Парчињата се солат со сува гранулирана [[Соли|сол]] на површината  на секои 24 часа, од  страна. Постапката се повторува 4 пати, па секоја страна ќе биде солена два патидвапати. Завршната концентрација на сол треба да биде околу 3%. По солењето, парчињата се превртуваат на секои 24 часа, се додека површината не формира слузаст слој што овозможува растот на бактеријата и квасецот и учествува во созревање на сирење.
 
По созревањето, парчињата сирење внимателно се  ставаат во буре или кофа, по слоевите, со пергаментна хартија помеѓу нив. Се додава саламура (6-8% [[Готварска сол|NaCl]]) и се затвараат во буре. Еднаш неделно бурињата се вртат. На врвот на буре има дупка, затворена со тапа која се вади од време на време за да работи испуштањето на гасови.
 
Сирењето останува во просторијата за зреење, додека не ја постигне рН вредноста на 4.4 - 6.4, во соба на температура од 14-16&#x20nbsp;°C, и висока релативна влажност на воздухот.
По завршувањето на процесот на зреење на сирење се чуваат на температура од  3-4&nbsp;°C, најмалку два месеци до неговата дистрибуција. Зрело сирење може да се пакува во пластични кеси.
 
== УФ метод ==
== Интересни факти ==
Фета сирењето, изработено од непастеризирано млеко не се препорачува во време на бременоста, затоа што може да содржи бактерија <nowiki>[[листерија]]</nowiki>. Оваа бактерија може да ја оштети постелката, плодовата вода или самото бебе, па на тој начин предизвикува спонтан абортус и предвремено породување.
 
[[Категорија:Сирења]]