Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

с
→‎Доцен среден век: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати
с (→‎Камбанерија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎Доцен среден век: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати)
Во [[1240]] година Монголите го разрушиле [[Киев]], а заедно со него и Киево-Печерскиот манастир. Во тоа време во самиот [[Киев]] и во неговата околија имало уште неколку пештерски обители. Сите тие пострадале од нападите и истите скоро престанале да постојат. Моштите во тоа време биле пренесени на непознато место од страна на монасите. Во следните 150 години, Печерскиот манастир бил запуштен. Од втората половина на [[14 век]], кога Киев бил под власт на литовските кнезови, Печерскиот комплекс започнал да се возобновува.
 
Кон крајот на 16 век, и почетокот на 17 век, манастирот кој бил под контрола на патријархот во Константинопол, станал центар на јазолот помеѓу православниот и римокатличкиот свет. На два патидвапати, унијатите правеле обиди да завладеат со манастирскиот комплекс.
 
=== 16 и 17 век===