Разлика помеѓу преработките на „Пролог“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(#WPWPMK #WPWP)
[[File:Prologue I.jpg|thumb|УметничкиУметничко деладело на [[Густав Доре]].]]
'''Пролог''' ([[Грчки јазик|грч.]]: πρόλογος (прологос) од зборовите про што значи ''пред'' и логос што значи ''збор'') е отворање на некоја приказна или текст. Во прологот најчесто се воспоставуваат околностите и се поставува рамка со позадинските детали. Тоа често е некоја друга приказна која што претходела на главната, или пак тоа се само дополнителни информации коишто авторот сметал дека е важно да ги напомене пред да започне главниот дел.
 
1.682

уредувања