Разлика помеѓу преработките на „Либаде“

Додадени 1.029 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
(Создадена страница со: '''Либаде''' е краток, горна женска хаљинка од свечената женска носија. == Наводи == {{н...)
 
(#WPWPMK)
[[Податотека:Libada - Muzej Stare Hercegovine.jpg|thumb|Либаде - дел од етнографската поставка во Музејот Стара Херцеговина во Фоча.]]
 
'''Либаде''' е краток, горна женска хаљинка од свечената женска носија.
= Галерија ==
 
<gallery caption="Либаде од етнолошката колекција на Народниот музеј во Крушевац">
Податотека:Libade, detalj 05.jpg|Либаде со брош
Податотека:Libade.jpg|Либаде од сомот
Податотека:Libade, rukav 03.jpg|Детали од вез со ракави
Податотека:Libade detalj sa rukava.jpg|Детали од вез со ракави
Податотека:Libade detalj 05.jpg|Детали
Податотека:Libade 03.jpg|Либаде од сомот
Податотека:Libade sa brošem.jpg|Либаде со брош
Податотека:Libade datalj 01.jpg|Украсни вез околу гради
Податотека:Libade detalj.jpg|Украси на либаде
</gallery>
 
== Наводи ==
1.520

уредувања