Разлика помеѓу преработките на „Рудолф Горник“

Додадени 187 бајти ,  пред 11 месец
изменета категоризација
(изменета категоризација)
'''Рудолф Горник''' (1 април 1898 – 19 февруари 1980) бил инженер-агроном, основоположник на [[тутун]]ската наука во Македонија и во Југославија, посебно во областа на селекцијата. Избран за член на МАНУ надвор од работниот состав (25.12.1979).<ref>{{МКЕ|381}}</ref>
 
== Биографија ==
 
[[Категорија:Агрономи]]
[[Категорија:Академици на МАНУ]]