Разлика помеѓу преработките на „Галиција“

Додадени 130 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:Galicia in Spain (plus Canarias).svg|мини|Локација на Галиција во Шпанија]]
'''Галиција''' е [[автономни заедници во Шпанија|автономна заедница]] во [[Шпанија]]. На север граничи со [[Атлантски Океан]], на југ со [[Португалија]], на исток со [[Астурија]] и [[Кастиља и Леон]]. Зафаќа површина од 29.574 км<sup>2</sup> и има 2,8 милиони жители. Главен град е [[Сантјаго де Компостела]]. Службен јазик покрај [[Шпански јазик|шпанскиот]] е и [[Галициски јазик|галицискиот]], што некои го сметаат за дијалект на [[Португалски јазик|португалскиот]] поради нивната сличност.
 
376

уредувања