Разлика помеѓу преработките на „Декодер“

Додадени 54 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
(нова страница)
 
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:Decoder Example.svg|мини]]
'''Декодер''' – уред кој работи спротивно од [[кодер]]от, т.е. го „врти“ кодирањето за да се добие првобитната информација. Вообичаено се користи обратен метод, т.е. инверзна функција од кодирањето.
 
376

уредувања