Разлика помеѓу преработките на „Стар Бунар (Балталија)“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археолошко наоѓалиште во Македонија |име=Стар Бунар |слика= |опис= | lat_di...)
 
с
|тип1=
|тип2=
|период=старохристијанско врмеевреме
|период1=
|период2=
}}
''' Стар Бунар ''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[штипско]]то село [[Балталија]]. Наоѓалиштето претставува [[базилика]] од [[старохристијанско врмеевреме]] <ref name="Коцо">{{наведена книга|last= Коцо|first=Димче|title=Археолошка карта на Република Македонија|publisher=Македонска академиjа на науките и уметностите|location=Скопје|date=1996|page=446|volume=II|isbn=9989649286}}</ref>,<ref>[https://macedonism.org/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0/%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BF/ Штип]</ref>.
Под селото, на десната страна на широкото речно корито, во ливадата на К. Младенов се насетуваат темели од ѕидови кои формираат основа на објект со димензии од 18 Х 10 м, поставен во правец исток-запад. Димензиите, ориентацијата и деловите од архитравна греда наведуваат на претпоставка за постоење на остатоци од [[базилика]] ленбазиликален објект.
 
 
== Поврзано ==
*[[ Стар Бунар (археолошко наоѓалиште)| Стар Бунар]] — [[базилика]] од [[старохристијанско врмеевреме]];
*[[ Балталија]];
*[[Список на археолошки наоѓалишта во Штипско]];