Разлика помеѓу преработките на „Полумајмуни“

Додадени 78 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
с
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:Tarsius syrichta03.jpg|мини|Полумајмун]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Полумајмуните''' (или '''''Prosimii''''') ги вклучуваат [[лемур]]ите, [[раконог]]от, [[лори]]те и [[авети]]те. Лемурите живеат во шумите на [[Мадагскар]] и на околните острови, а се хранат со [[инсект]]и, мали `рбетници, израстоци и лисја. Времето го поминуваат, главно, во дрвјата симнувајќи се на земјата повремено за храна. Повеќето имаат долги опашки и голем број се активни ноќе. Лорите потекнуваат од [[Африка]] и од Јужна [[Азија]]. Имаат огромни тркалезни [[Око|очи]] и се хранат со инсекти. Аветите (тарзиерите), кои живеат во шумите во [[Индонезија]] и на [[Филипини]], исто така, имаат огромни очи. Иако не растат повеќе од 16 cm, можат да прескокнат над 1,8 m од едно дрво на друго.
338

уредувања