Разлика помеѓу преработките на „Жорж Брак“

Додадени 172 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
(Одбиени последните 3 промени (од 89.205.125.156) и ја поврати преработката 3358897 на KasparBot)
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:Georges Braque, 1908, photograph published in Gelett Burgess, The Wild Men of Paris, Architectural Record, May 1910.jpg|мини|Жорж Брак]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Жорж Брак''' ({{роден на|13|мај|1882}} - {{починал во|Париз|}}, {{починал на|4|септември|1963}}), француски [[сликар]], еден од основачите и главен претставник на [[кубизам|кубизмот]]. Сликаше мртва природа, [[пејзаж]]и и [[акт]]ови. Тој изврши големо влијание врз современото сликарство.
338

уредувања