Разлика помеѓу преработките на „Октопод“

Додадени 62 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
(#WPWP #WPWPMK)
 
[[Податотека:Octopus2.jpg|мини|Октопод]]
'''Октопод''' или '''осмоног''' ({{науч|Octopoda}}) — животно од типот [[мекотели]], во класата [[главоноги]]те со околу 600 видови, и во редот на осумноги главоноги. Се вбројува во фамилијата октоподи која брои 150 видови. Октоподот живее во топлите и во умерените [[Море|мориња]], на длабочина до 30 метри (лете) и до 100 метри (зиме), во води со карпесто и камчесто дно. Не поднесува ниски [[Температура|температури]]. Доволна е малку постудена [[зима]], па да исчезне целата популација октоподи и да не може да се обнови во текот на неколкуте следни години. Должината им се движи од 3 сантиметри до 9 метри (од што 5 метри отпаѓаат на краците). Октоподите тежат од 200 грама до 5 [[килограм]]и, дојдека најголемите единки можат да достигнат [[Маса (физика)|тежина]] и до 200 килограми. Живеат околу две години.
 
338

уредувања