Зоолошка градина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 183 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
(#WPWPMK #WPWP)
[[File:World zoo.png|thumb|300px|<center>Мапа на зоолошки градини низ целиот свет {{nowrap|([[ShareMap:traveler/ZOOs|interactive map]])}}</center>]]
'''Зоолошка градина''', '''зоолошки парк''', '''менаџерија''' или '''зоо''' е објект во кој животните се чуваат во кафези, се прикажуваат на јавноста и може да се размножуваат.
Изразот зоолошка градина се однесува на [[зоологија]], дел од биологијата кој се занимава со проучување на животни и е изведен од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''зоон'' (ζῷον, „животно“) и ''логос'' (λóγος, „изучување“). Кратенката „зоо“ (на англиски се чита „зу“) за првпат била користена во Зоолошките градини на Лондон кои се отвориле како научно-истражувачки објект во 1828 година, а за јавноста во 1847.<ref name=ZSL>[http://www.zsl.org/info/about-us/zsls-history,129,AR.html "ZSL's history"], Zoological Society of London.</ref> Бројот на големи збирки на животни во отворени за јавноста низ целиот свет сега е над 1000, од кои околу 80% се сместени во градови.<ref name=EBZoo>"Zoo," ''Encyclopaedia Britannia'', 2008.</ref>
1.288

уредувања