Разлика помеѓу преработките на „Пало Алто (Калифорнија)“

#WPWP #WPWPMK
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:Ramona Street Architectural District, Palo Alto, CA 5-27-2012 2-48-37 PM.JPG|мини|Архитектонски округ „Рамона“ во Пало Алто]]
'''Пало Алто''' ({{lang-en|Palo Alto}}) е град во северозападниот дел на [[Округ|округот]] [[Округ Санта Клара (Калифорнија)|Санта Клара]], [[Калифорнија]], [[Соединети Американски Држави|САД]]. Пало Алто се наоѓа во близина на [[Санфранциски залив (Калифорнија)|Санфранцискиот залив]] и е именуван по [[крајбрежна црвена секвоја]] под името ''El Palo Alto'', [[Шпански јазик|шпански]] за ''висок стап''. Секвојата El Palo Alto сѐ уште постои во еден од палоалтовските [[Парк|паркови]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.cityofpaloalto.org/gov/depts/pln/historic_preservation/history_of_palo_alto.asp|title=City of Palo Alto, CA - History of Palo Alto|work=www.cityofpaloalto.org|language=en|accessdate=2020-05-04}}</ref>
 
338

уредувања