Разлика помеѓу преработките на „Аристофан“

Одземени 305 бајти ,  пред 1 година
Одбиена последната промена (од Velichovskas) и ја поврати преработката 3783572 на ГП
(#WPWP #WPWPMK)
(Одбиена последната промена (од Velichovskas) и ја поврати преработката 3783572 на ГП)
Ознака: Рачно отповикување
[[File:Ehrentribuene Dionysostheater Athen.jpg|thumb|200px|[[Театар на Дионис]], [[Атина]] - во времето на Аристофан, публиката веројатно седеше на дрвени клупи со земјани темели.<ref>Barrett (1964), p. 21</ref>]]
'''Аристофан''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''APIΣTOФANOΥΣ'') ([[450 п.н.е.|450 година п.н.е]] - [[388 п.н.е.|388]] година п.н.е) бил грчки драматург.<ref>Британски енциклопедиски речник, ENCYCLOPEDIA Britannica, Топер, МПМ, 2005.</ref>