Разлика помеѓу преработките на „Теночтитлан“

Додадени 980 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK #WPWP
с (Јазична исправка, replaced: Мексико Сити → Град Мексико (2))
(#WPWPMK #WPWP)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Former Country
 
|conventional_long_name = Мексички-Теночтитлан
|common_name = Теночтитлан
|capital = Теночтитлан
|government_type = Монархија
|common_languages = [[Класичен смил]]
|religion = [[Азетечка религија|Мексичка религија]]
|year_start = 1325
|date_event2 = 1428
|year_end = 1521
|event_start = Фондација
|event2 = Формирање на [[Ацтечка империја]]
|event_end = [[Падот на Теночтитлан|Уништување]]
|era = Пред-колумбиска
|image_coat = Tenochtitlan_Glyph_ZP.svg
|symbol_type = Глиф
|image_map = TenochtitlanModel.JPG
|image_map_caption = Модел на храмот област Тенохтитлан кај [[[Museo Nacional de Antropología | Национален музеј за антропологија]]
|s1 = Ацтечка империја
|flag_s1 = Aztec Triple Alliance.png}}
'''Теночтитлан''' бил главен град на [[Ацтечка Империја|царството на Ацтеки]]. Тој се наоѓал на островот на езерото [[Тешкоко (езеро)|Тешкоко]], таму каде што е денес градот [[Град Мексико]]. Теночтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.
 
627

уредувања