Османлии: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|related=[[туркиски народи]].
}}
'''Османлии''' или '''Отоманци''' — поим кој го означува [[турски јазик|турскојазичното]] население на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]]. Своето име го добиле по [[Осман I]] кој се смета и за основател на царството. Овие Турци водат потекло од [[Селџуци]]те којкои во [[11 век]] на просториите на денешен [[Иран]] и [[Ирак]] создале селџучка држава. Со пропаѓањето на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]], овие Отоманци се “претопиле“ во денешните [[Турци]].
 
== Потекло и историја ==
3.892

уредувања