Османлии: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с →‎Потекло и историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
Ред 50:
|related=[[туркиски народи]].
}}
'''Османлии''' или '''отоманци''' — поим кој го означува [[турски јазик|туркојазичнототурскојазичното]] население на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]]. Своето име го добиле по [[Осман I]] кој се смета и за основател на царството. Овие Турци водат потекло од [[Селџуци]]те кој во [[11 век]] на просториите на денешен [[Иран]] и [[Ирак]] создале селџучка држава. Со пропаѓањето на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]], овие отоманци се “претопиле“ во денешните [[Турци]].
 
== Потекло и историја ==
3.941

уредување