Разлика помеѓу преработките на „ФК Селтик“

Додадени 6 бајти ,  пред 7 месеци
===Национални успеси===
[[File:Celtic FC trophy case.JPG|мини|десно|Титулите на [[Селтик Парк]]]]
* '''[[Шкотска Премиер лига|Шампион на Шкотска]] (5051):'''
1893, 1894, 1896, 1898, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1914, 1915, 1916, 1917, 1919, 1922, 1926, 1936, 1938, 1954, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1977, 1979, 1981, 1982, 1986, 1988, 1998, 2001, 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
* '''Освојувач на [[Куп на Шкотска|Купот на Шкотска]] (39):'''
1892, 1899, 1900, 1904, 1907, 1908, 1911, 1912, 1914, 1923, 1925, 1927, 1931, 1933, 1937, 1951, 1954, 1965, 1967, 1969, 1971, 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1985, 1988, 1989, 1995, 2001, 2004, 2005, 2007, 2011, 2013, 2017, 2018, 2019
541

уредување