Разлика помеѓу преработките на „Роденден“

Додадени 126 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
(#WPWPMK #WPWP)
{{otheruses}}
[[File:Forêt-noire - 2.jpg|thumb|250px|Чоколадна роденденска торта за 40-ти роденден]]
 
'''Роденден''' е име за датумот на раѓање на некоја личност. Луѓе од различни култури ја слават оваа годишнина. Во некои јазици, зборот роденден е буквално преведен како „годишнина“. Родендените традиционално се обележуваат со прослави како роденденски забави или во некои случаи со обреди на преминување.
 
1.243

уредувања