Разлика помеѓу преработките на „Беназир Буто“

Додадени 77 бајти ,  пред 2 месеци
+image #WPWPTR #WPWP
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: егзекуцијата → погубувањето)
(+image #WPWPTR #WPWP)
[[File:Benazir Bhutto.jpg|thumb|200px|right|Беназир Буто (2004)]]
'''Беназир Буто''' (21 јуни 1953 - 27 декември 2007) била [[пакистан]]ска политичарка, која била премиер на Пакистан од 1988 до 1990 година и повторно од 1993 до 1996 година. Таа била првата жена што ја предводела демократската влада во [[Муслимански свет|муслиманско мнозинство]]. Идеолошки [[Либерализам|либерална]] и [[Секуларност|секуларистичка]], таа претседавала или сопретседавала со Пакистанската народна партија (ППП) од раните 1980-ти години до нејзиното убиство во 2007 година .
 
47

уредувања