Фридрих Вилхелм Јозеф фон Шелинг: Разлика помеѓу преработките

#wpwp
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Филозофија на природата: Стилска исправка, replaced: ) е → ) — (2))
(#wpwp)
| era = [[Филозофија на 19 век|Филозофија на XIX век]]
| color = #B0C4DE
| image = Nb pinacoteca stieler friedrich wilhelm joseph von schelling.jpg
| image_name = Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling.png
| caption = сликарство од Josephозеф Карл Стилер, 1835 година
| caption =
| name = Фридрих Вилхелм Јозеф фон Шелинг<br /><small>''Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling''</small>
| birth_date = {{датум на раѓање|1775|1|27|df=y}}
influenced = [[Георг Вилхелм Фридрих Хегел|Хегел]], [[Семјуел Тејлор Колриџ|Колриџ]], [[Сорен Кјеркегор|Кјеркегор]], [[Мартин Хајдегер|Хајдегер]], [[Паул Тилих|Тилих]], [[Чарлс Сендерс Пирс|Пирс]], [[Јохан Волфганг фон Гете|Гете]], [[Емил Факенхајм|Факенхајм]], [[Славој Жижек|Жижек]], [[Олаво де Карваљо|Карваљо]]
}}
 
[[File:Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling.png|thumb|right|von Schelling]]
'''Фридрих Вилхелм Јозеф (фон) Шелинг''' ([[гер.]] ''Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling''; [[27 јануари]] [[1775]] - [[20 август]] [[1854]]) — германски филозоф, претставник на [[идеализам|идеализмот]]. Стандардната историја на филозофијата со него ја постигнала средината во развојот на германскиот идеализам, сместувајќи го него меѓу Фихте, неговиот ментор пред 1800, и Хегел, неговиот поранешен универзитетски цимер и некогашен пријател. Толкувањето на филозофијата на Шелинг е често тешкo, поради постојано менување на природата. Некои интелектуалци го опишуваат него како променлив мислител кој, и покрај тоа што е брилијантен, скока од тема на тема и му недостига синтетизирање за да формирање на целосен филозофски систем. Други ја оспорија идејата дека мислењето на Шелинг е обележано со големи прекини, наместо да докажат дека неговата филозофија секогаш се фокусира на неколку заеднички теми, особено на човековата слобода, апсолутното, и односот помеѓу духот и природата.
 
| image_name = [[File:Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling.png|thumb|left|von Schelling]]
Генералните рамислувања на Шелинг биле запоставени, посебно во земји од англиско говорно подрачје,како што било со неговата подоцнежна работа за митологија и откровение (од кои голем дел останаа непреведени). Ова не произлегува само од надмоќта на Хегел, чии сериозни дела го прикажуваат Шелинг само како едноставна додавка во развојот на идеализамот, но исто така и од неговата „Филозофија на природата“ , која научниците ја изложија на потсмев за нејзиното "смешно" аналогизирање и недостатокот на емпириска ориентација. Во последниве години, научници Шелинг ги нападнаа двата извора на запоставувањето .
 
51

уредување