Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

с
→‎Демографија: Синтаксна исправка, replaced: {{км<sup>2</sup>| → {{км2|
с (→‎top: Исправка на име на параметар, replaced: веб → мрежно место)
с (→‎Демографија: Синтаксна исправка, replaced: {{км<sup>2</sup>| → {{км2|)
|}
 
Општина Кратово зазема подрачје од {{км<sup>2</sup>км2|375,44}} и има густина на населеност од 27,81 жит./км<sup>2</sup>.
 
Во состав на општината влегуваат и 30 села: Близанци, Вакуф, Горно Кратово, Димонце, Емирица, Железница, Живалево, Каврак, Кетеново, Кнежево, Којково, Коњух, Крилатица, Куклица, Куново, Луково, Мушково, Нежилово, Пендак, Приковци, Секулица, Страцин, Талашманце, Татомир, Тополовиќ, Трновац, Туралево, Филиповци, Шлегово и Шопско Рударе.