Разлика помеѓу преработките на „Конфедерација“

Додадени 133 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
(Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Proclamation Canadian Confederation.jpg|thumb|Прокламација на [[Канадска Конфедерација]]]]
'''Конфедерација''' е сојуз меѓу самостојни [[држава|држави]] во кој се здружуваат одделни држави врз основа на меѓусебен договор заради остварување на извесни заеднички цели како на пример:
* [[одбрана]]
1.682

уредувања