Разлика помеѓу преработките на „Окултизам“

Додадени 143 бајти ,  пред 6 месеци
#WPWPMK #WPWP
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Шаблон:Окултизам}}
[[Податотека:Baphomet-small.svg|мини|десно|[[Бафомет]] често се поврзува со окултизмот.]]
'''Окултизам''' (од [[Латински јазик|лат.]] ''occultus''; таен, скриен) всушност претставува окултна наука (т.е. „таинствена наука“) за натсетилните појави како на пример: [[спиритизам]], [[хиромантија]], [[астрологија]] и [[теозофија]].
 
1.148

уредувања