Разлика помеѓу преработките на „Бесарабија“

Одземени 52 бајти ,  пред 1 година
Bessarabia-sce.png
с (Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство, Кнежество → Кнежевство)
(Bessarabia-sce.png)
 
[[Податотека:Bessarabia_in_Europe_mapBessarabia-sce.svgpng|мини|Карта на Бесарабија во Молдавија и Украина]]
[[Податотека:Bessarabia.png|мини|Карта на Бесарабија од книгата на Чарлс Упсон Кларк од 1927 година, ''Бесарабија, Русија и Романија на Црното Море'']]
'''Бесарабија''' (Gagauz; {{Lang-ro|Basarabia}}; {{Lang-ru|Бессарабия}}, ''Бесарабија''; {{Lang-tr|Besarabya}}; {{Lang-uk|Бессара́бія}}, {{Lang-bg|Бесарабия}}, ''Бесарабија'' ) е [[Историско-географска област|историски регион]] во [[Источна Европа]], кој граничи со реката [[Днестар]] на исток и реката [[Прут]] на запад. Околу две третини од Бесарабија припаѓаат на денешна [[Молдавија]], при што украинскиот регион Буџак го зафаќа јужниот крајбрежен регион и дел од украинската [[Черновечка област]] што зафаќа мал дел од северот.
193

уредувања