Разлика помеѓу преработките на „Леон Горецка“

Додадени 350 бајти ,  пред 2 месеци
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Leon Goretzka“)
 
с
 
{{Инфокутија Фудбалер|image=|caption=|fullname=Леон Кристоф Горецка<ref>{{cite web |url=https://tournament.fifadata.com/documents/FWC/2018/pdf/FWC_2018_SQUADLISTS.PDF |title=FIFA World Cup Russia 2018: List of Players: Germany |publisher=FIFA |page=12 |date=15 јули 2018 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20191206135930/https://tournament.fifadata.com/documents/FWC/2018/pdf/FWC_2018_SQUADLISTS.PDF |archivedate=6 декември 2019}}</ref>|height=1.89 м<ref>{{cite web |url=https://fcbayern.com/en/teams/professionals/leon-goretzka |title=Leon Goretzka |publisher=FC Bayern Munich |accessdate=17 август 2020}}</ref>|position=[[Среден ред (фудбал)|среден ред]]|currentclub=[[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]]|clubnumber=18}} '''Леон Кристоф Горецка''' (изворно:'''Leon Christoph Goretzka''' ; роден на 6 февруари 1995 година) е германски професионален [[Фудбал|фудбалер]] којyears1 игра како [[Среден ред (фудбал)|играч]] од [[Среден ред (фудбал)|средниот ред]] за [[Прва Бундеслига (фудбал)|бундеслигашкиот]] клуб [[Бајерн Минхен|Баерн Минхен]] и [[Фудбалска репрезентација на Германија|репрезентацијата]] на [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]].= 2012–2013
| clubs1 = [[VfL Bochum]]
| caps1 = 32
| goals1 = 4
| years2 = 2013–2018
| clubs2 = [[FC Schalke 04|Schalke 04]]
| caps2 = 116
| goals2 = 14
| years3 = 2015
| clubs3 = [[FC Schalke 04 II|Schalke 04 II]]
| caps3 = 1
| goals3 = 0
| years4 = 2018–
| clubs4 = [[FC Bayern Munich|Bayern Munich]]
| caps4 = 54
| goals4 = 14
}}
'''Леон Кристоф Горецка''' (изворно: '''Leon Christoph Goretzka'''; роден на 6 февруари 1995 година) е германски професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој игра како [[Среден ред (фудбал)|играч]] од [[Среден ред (фудбал)|средниот ред]] за [[Прва Бундеслига (фудбал)|бундеслигашкиот]] клуб [[Бајерн Минхен|Баерн Минхен]] и [[Фудбалска репрезентација на Германија|репрезентацијата]] на [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]].
 
== Клубска кариера ==