Разлика помеѓу преработките на „Ресично-надгласилна согласка“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија МФА |above = Безвучна ресично–надгласилна избувна согласка |ipa symbol = q͜ʡ }} {{...)
 
 
}}
{{Место на творба}}
'''Ресично–надгласилнатаРесично‐надгласилната''' е [[согласка]] со [[место на творба|двојна творба]] која се изговара со едновремено [[ресична согласка|ресичен]] и [[надгласилна согласка|надгласилен]] глас. Пример за оваа согласка е [[сомалиски јазик|сомалиската]] „ресична“ избувна согласка {{МФА|/q/}}, која впрочем е безвучната ресично-надгласилнаресично‐надгласилна избувна согласка {{МФА|[q͡ʡ]}}, како во зборот {{МФА|[q͡ʡíìq͡ʡ]}} „чади“.<ref>[http://ling.uta.edu/~jerry/somali.pdf Облик на надгласилната празнина, лингвистички регистар и други фонетски особености на сомалискиот јазик] {{en}}</ref>
 
== Наводи ==
Анонимен корисник