Разлика помеѓу преработките на „Палеонтологија“

Додадени 185 бајти ,  пред 11 месец
#WPWPMK #WPWP
(Одбиена последната промена (од 79.125.203.183) и ја поврати преработката 3370248 на KasparBot)
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{никулец}}
[[File:Europasaurus Praeparation.JPG|thumb|Подготовка на фосилизирани коски на ''[[Европасаурус|Европасаурус холгери]]'']]
'''Палеонтологијата''' ги проучува остатоците на [[Живи суштества|живите суштества]] ([[фосил]]и) кои потекнуваат од различните слоеви на [[Земјина кора|Земјината кора]], споредувајќи ги фосилните остатоци со сродните денешни видови.
 
1.417

уредувања