Разлика помеѓу преработките на „Струшки вечери на поезијата“

нема опис на уредувањето
с (→‎Досегашни лауреати: clean up, replaced: .02. → февруари (2), .03. → март (2))
 
}}
[[Податотека:Mostovi_struga.jpg|right|thumb|300px|Мостови — поетско читање во рамките на манифестацијата]]
'''Струшки вечери на поезијата''' ('''СВП''') — најголемата светска [[поезија|поетска]] [[манифестација]] што се одржува секоја година во градот [[Струга]]. Манифестацијата е основно одбележје на градот како туристички центар и на неа присуствуваат најмалку 200 светски [[поет]]и. На поетскиот фестивал меѓу другото, се доделуваат и најголемото признание за целокупна поетска дејност, „Златен венец“, и наградата „[[Браќа Миладиновци]]“ за најдобра поетска книга на [[македонски јазик]]. Сегашен претседател на управниот одбор на организацијата е [[СлавеЕлизабета Ѓорѓо ДимоскиШелева]].<ref>[http://svp.org.mk/about-the-festival/team/?lang=mk За тимот на СВП]</ref>
 
== Историјат на манифестацијата ==