Глобално затоплување: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Метан во Сибир: Правописна исправка, replaced: се' → сè
с (Правописна исправка, replaced: сé → сè (2))
с (→‎Метан во Сибир: Правописна исправка, replaced: се' → сè)
==== Метан во Сибир ====
Меурчиња од метан заробени се во езерскиот мраз во текот на првите денови на создавањето на мразот во [[Сибир]]. Иако, неверојатениот студ во Сибир претставува закана, таму се ослободува метан од стопениот мраз кој претставува уште поголема закана. Во следните десет години тоа би можело да стане се'сè позначаен фактор кој ќе влијае врз глобалното затоплување.
 
Метанот е виновникот за појава на оган во Сибир среде зима. Научниците тврдат дека тој претставува сериозна закана за климата затоа што е 23 пати посилен стакленички гас од јаглерод диоксид.