Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Додадени 3 бајти ,  пред 6 месеци
→‎Животопис: Исправена грешка при пишување
(→‎Борис ІІІ: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
(→‎Животопис: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
== Животопис ==
 
Роден е на 30 jануари 1894 година. Целото име му е '''Борис Клемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски'''. Во 1930 г. се жени за италиjанската принцеза JованаЏована СавоjскаДи Савоjа, коja што е бугарска царица под името Jоанна. Им се раѓаат две деца - кнегиња Мариjа-Луиза (р. 1933) и кнез [[Симеон ІІ|Симеон]] (р. 1937).
 
[[Податотека:Boris III de Bulgarie en compagnie d'Hitler.jpg|thumb|left|Царот Борис III се поздравува со [[Адолф Хитлер]] во [[Берлин]] во 1943 година.]]
Анонимен корисник