Ротифери: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Екологија и биогеографија: Јазична исправка, replaced: ендемични → ендемски (3)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
с (→‎Екологија и биогеографија: Јазична исправка, replaced: ендемични → ендемски (3))
== Екологија и биогеографија ==
 
Ротиферите се забележани во сите делови од светот. Тие се или вистински космополити, или, пак, [[Ендемизам|ендемичниендемски]] видови. Конкретно, бделоидните родови ''[[Philodina]]'' и ''[[Rotaria]]'' и неколку моногононтски родови (''[[Brachionus]]'', ''[[Keratella]]'', ''[[Lecane]]'' и ''[[Lepadella]]'') ги содржат некои од најраспространетите видови забележани на повеќе места во светот. И другите видови се чести но имаат поограничено распространување, на пример, на [[Евроазија|евроазискиот]] континент или [[Холарктик]]от и пантропските региони. Веќе спомнавме дека некои видови се ендемичниендемски. На пример, не повеќе од 11 видови од родот ''[[Notholca]]'' се ендемичниендемски за [[Бајкалско Езеро|Бајкалското Езеро]]. Меѓу клучните фактори за распространетоста на ротиферите се нивните [[Криптобиоза|криптобиотички]] способности, како и продукцијата на т.н. заспани јајце клетки. На тој начин, ротиферите се распространуваат на големи растојанија со помош на ветерот или водата, избегнувајќи ги неповолните животни услови.
 
{{Animalia}}