Цитадела: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с →‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија
с →‎top: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга
Ред 5:
Тврдината била изградена во 1851 година од Јулиуш Jaцоб фон Хајнау, командант на Австриска Империја, а ја дизајнирале Емануел Зита и Ференц Кашелик, по [[Унгарска револуција (1848)|унгарската револуција од 1848 година]] . Зафаќа скоро целата висорамнина височина од 235 метри. Тврдината е градба во форма на буквата У, изградена околу централниот двор, долга 220 метри, широка 60 метри и висока 4 метри. Тврдината содржела комплет од шеесет топови.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|title=Citadella, Budapest|archive-url=https://web.archive.org/web/20111002054356/http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|archive-date=2 October 2011}}</ref>
 
Всушност изградена од унгарски принудени работници, таа била завршена во 1854 година. Во јуни 1854 година австриските војници се населиле во тврдината. По австро-унгарскиотавстроунгарскиот компромис од 1867 година и основањето [[Австроунгарија|Австрија-Унгарија]], Унгарците барале уништување на Цитаделата, но гарнизонските војници заминале дури во 1897 година, кога главната порта била симболично оштетена. Не било касно до крајот на 1899 година, кога градот ја презеде Цитаделата. Неколку месеци подоцна, во 1900 година, ѕидовите биле срушени.
 
Во [[Унгарска револуција (1956)|унгарската револуција од 1956 година]], советските војници ја окупираа Цитадела и ја нападнаа во градот за време на нападот што ја собори унгарската влада во [[Имре Наѓ|Наѓ]] .