Разлика помеѓу преработките на „Балкански сојуз“

с
→‎Големите сили и Балканскиот сојуз: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2)
с (Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (2))
с (→‎Големите сили и Балканскиот сојуз: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2))
 
Русија со сите сили настојувала да ги одоброволи Англија и Франција за поддршка на балканските сојузници, очекувајќи да добие хегемонија на Балканот. [[Италија]] била запозната со српско-бугарскиот договор, и дури добила понуда од балканските сојузници и тие да ѝ се придружат во војната против Турција. Германската влада, пак, го сметала балканскиот сојуз под патронат на Русија за опасен, и дека може да се насочи колку против Турција, толку и против [[Австроунгарија]].
 
Австро-унгарскатаАвстроунгарската влада дознала за српско-бугарскиот договор во мај 1912 година, благодарение на романскиот крал Карол.<ref>Петар Стојанов: „Македонија во политиката на големите сили во времето на Балканските војни, 1912-1913“, Скопје, 1979, стр. 96</ref> Меѓутоа, овој сојуз бил проследен со молчење. Сепак, австро-унгарскатаавстроунгарската дипломатија работела упорно на тоа да го ослаби сојузот, а по можност и да го разбие.
 
== Поврзано ==