Атентат врз Франц Фердинанд: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (13))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2))
[[Податотека:Franz ferdinand.jpg|thumb|right|250px|Франц Фердинанд, надвојводата од Австрија.]]
 
'''Атентатот врз надвојводата Франц Фердинанд од Австрија''' - '''Сараевски атентат''' кој довел до избувнувањето на [[Првата светска војна]] се случил на 28 јуни 1914 во [[Сараево]], во тогашна [[Австроунгарија]]. Надвојводата [[Франц Фердинанд]], кој бил и престолонаследник на австро-унгарскиотавстроунгарскиот трон, патувал со својата сопруга Софи, војвотка од Хохенберг во отворен автомобил, и двајцата биле застрелани и убиени од [[Гаврило Принцип]], еден од групата од шест заговорници предводени од [[Данило Илиќ]].<ref>Милорад Екмечић, Стварање Југославије 1790–1918, кн. 2, стр. 685.</ref>
 
Политичката цел на атентатот била да се принуди Австроунгарија да се повлече од јужно-словенските територии, за да се овозможи создавање на [[Голема Србија]] или [[Југославија]].<ref>Владимир Ћоровић, Односи између Србије и Аустро-Угарске у ХХ веку, стр. 629.</ref> Атентаторот му припаѓал на движењето што подоцна станало познато како [[Млада Босна]] и кое се залагало за приклучување на Босна кон нова јужно-словенска држава - Југославија. Наредбодавец на овие млади заговорници бил шефот на српското разузнавање [[Драгутин Димитријевиќ - Апис]]. Неговите луѓе ги наоружале атентаторите со бомби и пиштоли, и им дале обука за ракување со оружјето и за атентатот.
|}
 
Димитријевиќ признал дека тој го организирал атентатот и изгледа дека тоа го направил на своја рака. Австро-унгарскитеАвстроунгарските извори пак, велат дека в.д. премиерот на Србија [[Никола Пашиќ]] бил информиран за подготовката на атентатот и се обидел да ја предупреди австријската влада преку амбасадорот во Виена, но тоа предупредување не било земено сериозно.<ref>Мира Радојевиќ, Љубодраг Димиќ, Србија у Великом рати 1914 -1918, Слово љубве - Буквибукс, Скопје, 2018, стр. 93 - 133.</ref> Шефот на разузнавањето Димитријевиќ и неговите подредени кои учествувале во организацијата на атентатот биле осудени на судењето во Солун во 1916 - 1917 :
 
::{| class="wikitable"