1860-ти: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Настани: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Настани: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија)
с (→‎Настани: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2))
* [[1867]] — се формирала модерна [[Канада]] со прогласување на Британскиот акт за Северна Америка.
* [[1867]] — последните отомански трупи ја напуштиле [[Србија]], а кнезот [[Михаило Обреновиќ]] ги добил клучевите на поголемите српски градови, со што Србија де факто станала независна.
* [[1867]] — со потпишување на [[Австро-унгарскаАвстроунгарска спогодба|Австро-унгарскатаАвстроунгарската спогодба]] била створена Австроунгарија.
* [[1868]] — била потпишана [[Хрватско-унгарска спогодба]], спрема членот 66. т.н. ''[[Риечка крпица]]'', [[Риека]] на измама станала дел од [[Кралство Унгарија(1000—1918)|Унгарија]].
* [[1868]] — атентат на кнезот [[Михаило Обреновиќ]].