Цитадела: Разлика помеѓу преработките

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија)
[[Податотека:Citadella_-_Budapest.jpg|десно|мини| Цитаделата на Гилерт Хил, Будимпешта ]]
[[Податотека:Citadella_légifotó.jpg|десно|мини| Цитаделата одозгора ]]
'''Цитадела''' е тврдина што се наоѓа на врвот на Гелерт брдото во [[Будимпешта]], [[Унгарија]] . ''Цитадела'' е [[Унгарски јазик|унгарски]] збор за еден вид тврдина . Зборот се користи исклучиво од други јазици за да се повика на тврдината Гелерт Хил која зафаќа место кое имало [[Воена стратегија|стратешко]] значење во воената историја на Будимпешта.
 
Тврдината била изградена во 1851 година од Јулиуш Jaцоб фон Хајнау, командант на Австриска Империја, а ја дизајнирале Емануел Зита и Ференц Кашелик, по [[Унгарска револуција (1848)|унгарската револуција од 1848 година]] . Зафаќа скоро целата висорамнина височина од 235 метри. Тврдината е градба во форма на буквата У, изградена околу централниот двор, долга 220 метри, широка 60 метри и висока 4 метри. Тврдината содржела комплет од шеесет топови. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|title=Citadella, Budapest|archive-url=https://web.archive.org/web/20111002054356/http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|archive-date=2 October 2011}}</ref>
[[Податотека:Citadella_-_Budapest.jpg|десно|мини| Цитаделата на Гилерт Хил, Будимпешта ]]
[[Податотека:Citadella_légifotó.jpg|десно|мини| Цитаделата одозгора ]]
'''Цитадела''' е тврдина што се наоѓа на врвот на Гелерт брдото во [[Будимпешта]], [[Унгарија]] . ''Цитадела'' е [[Унгарски јазик|унгарски]] збор за еден вид тврдина . Зборот се користи исклучиво од други јазици за да се повика на тврдината Гелерт Хил која зафаќа место кое имало [[Воена стратегија|стратешко]] значење во воената историја на Будимпешта.
 
Всушност изградена од унгарски принудени работници, таа била завршена во 1854 година. Во јуни 1854 година австриските војници се населиле во тврдината. По австро-унгарскиот компромис од 1867 година и основањето [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија|Австрија-Унгарија]], Унгарците барале уништување на Цитаделата, но гарнизонските војници заминале дури во 1897 година, кога главната порта била симболично оштетена. Не било касно до крајот на 1899 година, кога градот ја презеде Цитаделата. Неколку месеци подоцна, во 1900 година, ѕидовите биле срушени.
Тврдината била изградена во 1851 година од Јулиуш Jaцоб фон Хајнау, командант на Австриска Империја, а ја дизајнирале Емануел Зита и Ференц Кашелик, по [[Унгарска револуција (1848)|унгарската револуција од 1848 година]] . Зафаќа скоро целата висорамнина височина од 235 метри. Тврдината е градба во форма на буквата У, изградена околу централниот двор, долга 220 метри, широка 60 метри и висока 4 метри. Тврдината содржела комплет од шеесет топови. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|title=Citadella, Budapest|archive-url=https://web.archive.org/web/20111002054356/http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|archive-date=2 October 2011}}</ref>
 
Всушност изградена од унгарски принудени работници, таа била завршена во 1854 година. Во јуни 1854 година австриските војници се населиле во тврдината. По австро-унгарскиот компромис од 1867 година и основањето [[Австро-Унгарија|Австрија-Унгарија]], Унгарците барале уништување на Цитаделата, но гарнизонските војници заминале дури во 1897 година, кога главната порта била симболично оштетена. Не било касно до крајот на 1899 година, кога градот ја презеде Цитаделата. Неколку месеци подоцна, во 1900 година, ѕидовите биле срушени.
 
Во [[Унгарска револуција (1956)|унгарската револуција од 1956 година]], советските војници ја окупираа Цитадела и ја нападнаа во градот за време на нападот што ја собори унгарската влада во [[Имре Наѓ|Наѓ]] .
[[Податотека:BudapestDSCN3929.JPG|лево|мини| Оружјето до Цитадела ]]
До ѕидот од страната на реката Дунав, Цитадела, има отворен приказ на мала колекција на оружје на [[Црвена армија|Црвената армија]], поголем дел од [[Втора светска војна|Втората светска војна]] . Парчињата се следниве:
 
* 76мм М1942 преградена пушка,со дизајн од 1942
* 82мм ВМ-37 минофрлач, со дизајн од 1937
* 85мм D- преградена пушка, со дизајн од 1944
* 57мм AZP S-60 против-воздушен топ, со дизајн од 1950
 
Од врвот на Цитаделата, достапен е панорамски поглед на градот, [[Дунав]] и неговите осум моста. {{Наводи}}
 
[[Категорија:Знаменитости во Будимпешта]]
[[Категорија:Згради и градби во Будимпешта]]