Разлика помеѓу преработките на „Маќаш Ракоши“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (2)
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (2))
|caption==
|birth_date={{роден на|9|март|1892}}
|birth_place=[[Ада (место)|Ада]], [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија]]
|death_date={{Death date and age|1971|2|5|1892|3|9|df=yes}}
|death_place=[[Нижњи Новгород]], [[СССР]]
 
== Животопис ==
Маќаш бил роден како ''Маќаш Розенфелд'' во градот Ада, тогашна [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија]].<ref name="Gábor Murányi">[http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html Gábor Murányi] {{Wayback|url=http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html|date=20080124044354}}</ref>{{sfn|Lendvai|2003|pp=430}}<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O85-RkosiMtys.html?Q=KOSI Mátyás Rákosi - Encyclopedia.com]</ref> Тој бил шестиот син на еврејски трговец. Служел во австро-унгарската војска кога избила [[Прва светска војна|Првата светска војна]], а бил заробен на [[Источен фронт (Прва светска војна)|Источниот фронт]].
 
Се вратил дома во 1919 година, и учествувал во комунистичката влада на премиерот [[Бела Кун]]. По задушување на револуцијата, тој отишол во [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|Советскиот Сојуз]] и се вратил во Унгарија во 1924 година, каде што тој бил затворен и вратен во СССР во 1940 година. Се со цел да се вратат во Унгарија револуционерните знамиња што руските војници ги заробиле во Вилагош 1849 година.<ref name="Mátyás Rákosi">[http://www.rev.hu/history_of_56/szerviz/kislex/biograf/rakosi.htm Mátyás Rákosi]</ref> Во Советскиот Сојуз бил секретар на [[Комунистичка интернационала|Коминтерната]]. Се вратил во Унгарија на 30 јануари 1945 година со помош на [[Црвена армија|Црвената армија]], со цел да ја организира Унгарската комунистичка партија.<ref name="Mátyás Rákosi" />