Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Одземен 1 бајт ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија
с (→‎top: Македонска предлошка, replaced: {{Clear}} → {{среди}})
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија)
 
}}
'''Лика''' (се изговара [lǐːka]) е традиционален регион на [[Хрватска]], приближно од страната на планината [[Велебит]] од југозапад и планината [[Пљешевица]] од североисток. На северозападниот крај Лика се граничи со сливот [[Огулин-Плашки]], и на југоисток со преминот Mалован. Денес поголемиот дел од територијата на Лика (Бриње, Долен Лапац, [[Госпиќ]], [[Ловинац]], [[Оточац]], [[Перушиќ]], [[Плитвички Езера|Плитвичките Езера]], [[Удбина]] и [[Врховине]]) се дел од [[Личко-сењска жупанија|Личко-сењската жупанија]]. Јосипдол, Плашки и Саборко се дел од [[Карловачка жупанија|Карловчката жупанија]] и [[Грачац]] е дел од [[Задарска жупанија|Задарската жупанија]].
Најчесто се споменува со [[Горски Котар]] кој заедно [[Кордун]] и [[Банија]], претставувале некогашната војна краина за време на [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија|Австро - унгарската монархија]]. Најубавиот дел на Лика ја прават [[Плитвички Езера|Плитвичките езера]] и Националниот Парк кои се состојат од 16, од нив и поголеми езера од кои се прави една река [[Корана (река)|Корана]].
 
== Географска положба ==