Разлика помеѓу преработките на „Источни Словени“

с
→‎Источнословенски народи и етнички групи: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија
с (→‎Пишани извори: Правописна исправка, replaced: патепис → патопис using AWB)
с (→‎Источнословенски народи и етнички групи: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија)
 
Во периодот на коминистичката диктатура после болшевичката Револуција во Русија во [[1917]]. година, официјално се признати за посебни нации и :
 
* [[Украинци]] (во [[Царска Русија]] познати и како Малоруси, во [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија]] познати како [[Русини (Украина)|Русини]].
 
== Пишани извори ==