Антанта: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 3 години
с
Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (5)
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Руската Империја: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB
с Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија (5)
Ред 3:
'''Антантата''' (од [[француски јазик|француски]] ''entente'' {{IPA-fr|ɑ̃tɑ̃t|}} „договор“) била [[воен сојуз]] кој бил создаден помеѓу [[Русија]], [[Франција]] и [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] со цел зачувување на светските граници и спротивставување на [[имеријализам|империјалистичките]] цели на земјите од [[Централен сојуз|Централниот сојуз]].
 
Русија била членка на [[Лига на трите императори|Лигата на трите императори]]. Меѓутоа по распаѓањето на ваквата лига и судирот помеѓу Русија и [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија]] за превласт на [[Балкански Полуостров]], германскиот канцелар [[Ото фон Бизмарк]] во [[1887]] година се обидел да го осигура пријателството со Русија. Но, по неговото разрешување во [[1890]] година, германскиот крал [[Вилхелм II]] не успеал да ги задржи односите со Русија, па Русија склучила сојузништво со Франција во [[1894]] година.
 
== Обединето Кралство ==
Ред 25:
Кон крајот на 19 век во [[Европа]] [[Русија]] била најголема држава од шесте најмоќни, но и економски најзаостаната.
 
Русија имала големо ривалство со [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија]] со којашто поблагите односи од средината на 19 век повторно ги влошила поради нејзините аспирации за проширување на своето влијание на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Тоа многу силно ја погодила Русија којашто се стремела да го зачува своето влијание на Балканскиот Полуостров. Така Русија во [[1894]] година склучила сојузништво со Франција, а во [[1907]] и со [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] коишто исто така се залагале за спречување на влијанието на Германија и Австро-УнгаријаАвстроунгарија.
 
Ривалството помеѓу Русија и Австро-УнгаријаАвстроунгарија кулминирало во [[1908]] година кога Австро-УнгаријаАвстроунгарија извршила [[анексија]] на [[Босна и Херцеговина]]. Тогаш Русија дури започнала и финансиски и воено да ги помага [[Србија]] и [[Црна Гора]].
 
[[Категорија:Воени сојузи пред Првата светска војна]]