Ѓулхански хатишериф: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија)
{{Историја на Отоманското Царство}}
'''Ѓулханскиот хатишериф''' ('''Ѓулхан'''-дворец; '''хатишериф'''-''наредба од Султанот''), е период од историјата на Отоманското Царство кој кој хатишериф бил донесен на [[3 ноември]] [[1839]] година. Во него се прокламирала целосна рамноправност помеѓу населението пред законот, без разлика на неговата етничка или верска припадност. И покрај тешкото спроведување, ова било значаен чекор во модернизацијата на [[Отоманското Царство]], која значително заостанувала позади своите тогашни ривали, [[Австро-УнгаријаАвстроунгарија]] и [[Русија]]. Ова било потврдено на [[18 февруари]] [[1859]] година, со што султанот им ветувал на странските земји дека во неговата империја населението е рамноправно. Така, населението сега можело повторно да ги изгради своите храмови, коишто и покрај отпорот на муслиманското население биле изградени.
 
[[Категорија:Политика на Отоманското Царство]]