1860-ти: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Настани: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎Настани: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија)
* [[1863]] — бил основан [[Црвен крст|Црвениот крст]], кој после година дена ја усвојува [[Женевски конвенции|Првата женевска конвенција]].
* [[1863]] — започнало [[Полско востание|Полското востание]] против [[Руско Царство|Руското Царство]], кое било задушено две години подоцна.
* [[1864]] — започнала [[Шпанско-јужноамериканска војна| Шпанско-јужноамериканската војна]], шпански обид да ги поврати бившите колонии, која завршила после две години со шпански неуспех.
* [[1864]] — започнала [[Парагвајска војна|Парагвајската војна]].
* [[1865]] — завршила [[Американска граѓанска војна|Американската граѓанска војна]]
* [[1866]] — под династијата [[Меиџи]], [[Јапонија]] започнува со програма за брза модернизација.
* [[1867]] — завршила [[Француско-мексиканска војна|Француско-мексиканската војна]].
* [[1867]] — [[САД]] ја купиле [[Алјаска|Алјаска]] од [[Руска Империја|Русија]].
* [[1867]] — се формирала модерна [[Канада]] со прогласување на Британскиот акт за Северна Америка.
* [[1867]] — последните отомански трупи ја напуштиле [[Србија]], а кнезот [[Михаило Обреновиќ]] ги добил клучевите на поголемите српски градови, со што Србија де факто станала независна.
* [[1867]] — со потпишување на [[Австро-унгарска спогодба|Австро-унгарската спогодба]] била створена Австро-УнгаријаАвстроунгарија.
* [[1868]] — била потпишана [[Хрватско-унгарска спогодба]], спрема членот 66. т.н. ''[[Риечка крпица]]'', [[Риека]] на измама станала дел од [[Кралство Унгарија(1000—1918)|Унгарија]].
* [[1868]] — атентат на кнезот [[Михаило Обреновиќ]].
* [[1869]] — во сообраќај била пуштена првата трансконтинентална железничка пруга во [[САД]]