Македонски фудбал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.214 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''MacedonianFootball.com''' е независен [[Република Македонија|македонски]] [[веб портал]] основан во јануари 2007 година.
 
Покрај порталот, MacedonianFootball.com располага и со македонски [[интернет форум]] за дискусии (со англиска верзија). Она по што сајтот е препознатлив е статистиката за македонската репрезентација со записници од сите натпревари, резултатитабели вои живорезултати од македонската[[Прва првамакедонска фудбалска лига|Првата лига]], наградна[[Втора играмакедонска фудбалска лига|Втората]], фото[[Трета македонска фудбалска лига|Третите]] и дури и [[Општински македонски фудбалски лиги|Општинските лиги]], како и од [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот галеријана итнМакедонија]].{{факт}}
 
Сајтот е достапен единствено на [[Англиски јазик|Англиски]] јазик и е доста посетуван од македонската дијаспора.
Кон крајот на 2009 година MacedonianFootball.com и [[24fudbal.com.mk]] во заедничка соработка направија фузија на форумите.
 
== Управа ==
* [[Игор Наумовски]] (основач и главен уредник од [[Скопје]])
* [[ДаркоФилип ЈанкуловскиЗдравески]] (заменик-главен уредник од [[Скопје]])
* [[ФилипДарко ЗдравескиЈанкуловски]] (уредник од [[Битола]])
 
== ДописнициРедакција ==
* [[Ник Сантаски]] (соработник од [[Германија]])
* [[Павле Симовски]] ([[Тетово]])
* [[Јован Трпчески]] (новинар од [[Скопје]])
* [[Александар Златески]] ([[САД]])
* [[Љубен Кувенџиски]] (соработник од [[Австрија]])
* [[Ерик Бикфорд]] ([[Австралија]])
* [[Константин Теодоси]] (новинар од [[Албанија]])
* [[Азиз Азизи]] ([[Куманово]])
* [[Гери Чумковски]] (дописник од [[Австралија]])
* [[Павле Симовски]] (соработник од [[Тетово]])
* [[Златко Топкоски]] ([[Скопје]])
* [[Александар Златески]] (уредник на Твитер од [[САД]])
* [[Ерик Бикфорд]] (поранешен дописник од [[Австралија]])
* [[Азиз Азизи]] (поранешен дописник од [[Куманово]])
* [[Златко Топкоски]] (поранешен дописник од [[Скопје]])
 
== Поврзано ==
316

уредувања