Разлика помеѓу преработките на „Медитација“

Додадени 130 бајти ,  пред 10 месеци
#WPWP #WPWPMK
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание (2))
(#WPWP #WPWPMK)
[[Податотека:Tanum%C3%A2nas%C3%AE_kapalabhati.JPG|right|thumb|Човек во медитативна положба. ]]
Терминот '''медитација''' се однесува на широк спектар на практики (како и терминот спорт) кој вклучува техники со цел да се промовира релаксација, да се изгради внатрешна енергија или сила на животот и да се развијат сочувството,<ref>University of Wisconsin-Madison (2008, March 27). Compassion Meditation Changes The Brain. ScienceDaily. Retrieved November 1, 2012, from http://www.sciencedaily.com­/releases/2008/03/080326204236.htm</ref> љубовта, трпението, великодушноста и простувањето.
 
1.148

уредувања