Топлина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 134 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
(Одбиена последната промена (од 89.205.34.70) и ја поврати преработката 3691995 на Bjankuloski06)
(#WPWP #WPWPMK)
 
[[Податотека:Translational motion.gif|мини|200п|Термичко транслационо движење во гас]]
'''Топлината''' се дефинира како [[енергија]] во преод која се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на [[термодинамика]]та).Топлина е движењето на топлинската енергија од еден предмет со повисока температура на предмет со пониска температура.
 
1.682

уредувања