Ѕвездено време: Разлика помеѓу преработките

Одземени 417 бајти ,  пред 2 години
#WPWP #WPWPMK
Нема опис на уредувањето
(#WPWP #WPWPMK)
 
[[Податотека: Sidericki dan.png|мини|десно|250px| Разликата помеѓу[[синодички(сончев) ден]] кој трае 24 часа<ref>{{cite web |url=http://scienceworld.wolfram.com/astronomy/SolarDay.html |title=Solar Day |last=Weisstein|first=Eric W.|year=2007|accessdate=31. 5. 2011}}</ref><ref>{{cite web |url=http://scienceworld.wolfram.com/astronomy/Day.html |title=Day |last=Weisstein|first=Eric W.|year=2007|accessdate=31. 5. 2011}}</ref> и сидернички [[звезден]] ден кој трае 23 часа 56 минути и 4 секунди.]]
[[Податотека:Sidereal day (prograde).png|мини|десно|250px|'''Синодички ден''' ('''Сончев ден''') е подолг од [[сидерички ден]]
'''Ѕвездено време''' (или „сидерално време“) — мерка за положбата на [[Земја]]та при нејзиното [[вртење]] околу [[Земјина оска|својата оска]], или мерка за време преку очигледното дневно движење на пролетната [[рамноденица]], што е многу блиску но не сосема исто со движењето на ѕвездите. Се разликуваат по [[прецесија]]та на пролетната рамноденица во десното искачување во однос на ѕвездите.<br />
Земјениот '''ѕвезден ден''' исто така се разликува од периодот на ротација во однос на позадината од ѕвезди според износот на прецесија во десното искачување во текот на еден ден (8,4 мс).<ref>Seidelmann, стр. 48.</ref> Неговата средна вредност на [[Ј2000]] е 23<sup><small>ч</small></sup>56<sup><small>м</small></sup>4,090530833<sup><small>с</small></sup>.<ref name=Aoki>Aoki, S., B. Guinot, G. H. Kaplan, H. Kinoshita, D. D. McCarthy and P. K. Seidelmann: "[http://adsabs.harvard.edu/abs/1982A&A...105..359A Нова дефиниција на универзалното време]". ''Астрономија и Астрофизика'' '''105'''(2), 359-361, 1982.</ref>
1.687

уредувања