Разлика помеѓу преработките на „Гроб“

Одземен 31 бајт ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
 
'''ГроботГроб''' е место каде што есе погребанапогребани едно или повеќепочинати лица или е погребано некое [[животно|животни]]. Гробовите обично се на места означени како [[гробишта]], а во минатото се познати под терминот [[некропола]].
 
Гробовите можат да содржат [[Архитектура|архитектонски]] [[Објект|објекти]], структури и делови кои на [[Археологија|археолозите]] ќе им обезбедат појаснување за животот и [[Култура|културата]] за времето во кое настанал гробот. Во некои религии се верува дека [[Тело|телото]] мора да биде недопрено, за да преживее [[Душа|душата]].