Елимеја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 260 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK, #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(#WPWPMK, #WPWP)
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|мини|десно|350px|Карта на [[Македонско Кралство|Македонското Кралство]] со Елимеја во југозападниот дел на кралството.]]
'''Елимеја''' — област во [[Горна Македонија]], околу средниот тек на реката [[Бистрица (Грција)|Бистрица]]. На север се граничила со [[Орестида]], [[Еордеја]] и [[Ботиаја]], а на исток со [[Пиерија]]. Во времето на [[Филип II Македонски]] влегува во состав на [[Кралството Македонија]]. Во областа се наоѓаат (според [[Стефан Византиски]]) градовите: [[Аијана]], [[Каисареја]] (која подоцна ќе ја обнови [[Јустинијан I]]) и [[Елимеја]]<ref>[[Ф. Папазоглу]], Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957</ref>.